AD_BIOLOGY-AC_MODELS_MAN-AND-BLOND-WOMAN_2022

Ako sa zbaviť nedokonalostí pleti?

Neexistuje žiadna zázračná liečba, ktorá by akné odstránila okamžite. Je teda nutné zaviesť každodennú rutinu v starostlivosti o pleť:

  1. Denne čistite a hydratujte pleť prípravkami proti akné.
  2. Navštívte lekára, ktorý diagnózu akné potvrdí a odporučí vám vhodnú doplnkovú liečbu.
  3. Prijmite opatrenia týkajúce sa svojho životného štýlu: na začiatok stačí zdravá a pestrá strava, hydratácia a telesná aktivita.

V každom prípade je dôležité nájsť najvhodnejšie a najúčinnejšie riešenie v závislosti od príčiny alebo typu akné. Čítajte ďalej, všetko vám vysvetlíme. 

Čo je akné? 

Akné je synonymom pre pupienky! Výraz „akné“ vyvoláva spomienky na všetky tie pupienky, ktoré sa často objavujú na tvári. Poznajú ich veľmi dobre všetky generácie teenagerov a teraz stále častejšie nedajú zabudnúť ani dospelým ženám. 

O čo presne ide? Akné je kožné ochorenie súvisiace so zápalom pilosebaceóznych folikulov, ktoré sa prejavuje výskytom pupienkov. Ale čo sa v pokožke vlastne deje?
Často to začína čiernymi bodkami, ale rýchlo sa môžu vytvoriť aj červené a biele pupienky.
Príznak výskytu pupienkov súvisiacich s akné je v skutočnosti dôsledkom fyziologickej nerovnováhy, ktorá sa prejavuje na úrovni kože: kožný maz alebo tuk, ktorý prirodzene chráni pokožku, sa tvorí v príliš veľkom množstve a hustne. Koža je čoraz hrubšia.
Výsledkom je, že kožný maz nemôže správne prúdiť, póry sa naplnia, upchajú a vznikne známa čierna bodka, čiže mikrocysta. Ide o prvú fázu retenčného akné. 

Keď sa baktérie v mazových žľazách rozmnožia, vzniknú zápalové lézie (papuly a následne pustuly). Čo je príčinou? Strata rozmanitosti zárodkov a baktérií, ktoré prirodzene žijú na koži. Táto nerovnováha celého kožného mikrobiómu, známa aj ako dysbióza, vedie k celkovej citlivosti pokožky. 

Čo je pupienok akné? 

Akné je pupienok, ktorý sa objavuje na tvári (niekedy na krku, dekolte alebo chrbte) a skladá sa prevažne z tuku (kožného mazu), odumretých buniek a baktérií. Vizuálne sa pupienky akné vyskytujú v niekoľkých podobách v závislosti od stavu ich vývoja: 

  • Spočiatku môže byť pokožka „hrboľatá“ kvôli prítomnosti malých pupienkov schovaných pod povrchom pokožky. To sú tzv. „mikrocysty“.
  • Potom sa môžu objaviť čierne bodky. Hovorí sa im tak preto, že zátka, ktorá sa vytvorí na povrchu kože, pri styku so vzduchom zoxiduje a ščernie.
  • Tie sa môžu vyvinúť v červené, často bolestivé pupienky (zápalové papuly).
  • Ak baktérie osídlia mazovú žľazu, pôvodne červený pupienok akné zbelie. To vytvorí onen známy biely pupienok, čiže pustulu. 
  • Tá sa následne môže vyvinúť v hrčku, závažnejšiu a hlbšiu zápalovú léziu. Vhodná starostlivosť tiež znižuje možné riziko vzniku jaziev, najmä v prípade akné na tvári. 
Mikrocysty

Mikrocysty

Čierne bodky

Čierne bodky

 Červené pupienky

 Červené pupienky

Biele pupienky

Biele pupienky

Akné:
koho postihuje najčastejšie?

Akné nemá vekové ohraničenie, pretože hlavnou príčinou sú často hormóny. Akné je kožný problém, ktorý postihuje predovšetkým dospievajúcich v období puberty, teda medzi 10. a 18. rokom života, ale môže sa objaviť aj v dospelosti bez toho, aby sa nutne predtým prejavovalo v mladosti. Akné preto nemožno obmedzovať iba na obdobie puberty. Čím ďalej viac žien akné postihuje aj v dospelosti. V tomto prípade je akné skôr zápalové a vyskytuje sa hlavne v dolnej časti tváre.

AD_ACNE-BOY_SQUARE_2021 472x472

Vedeli ste tiež, že akné môže postihnúť aj dojčatá?

Nasýtenie hormónmi od matky spôsobuje, že dieťa produkuje príliš veľa kožného mazu. Regulácia potom prebieha prirodzene počas prvých mesiacov života.

Akné v číslach

80 %

dospievajúci vo veku 12 - 25 rokov¹

40 %

dospelých žien trpiacich akné²

9,4 %

svetovej populácie postihnutej akné³

8.

najčastejšia patológia na svete⁴

¹ Dreno B. Données récentes sur l'épidémiologie de l'acné. Annales de dermatologie et vénérologie. 23. november 2010
² Poli F, Dreno B, Verschoore M. An epidemiological study of acne in female adults: results of a survey conducted in France. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2001 Nov;15(6):541-5.
³ ⁴ Tan JK, Bhate K. – A global perspective on the epidemiology of acne – Br J Dermatol. 2015;172 (Suppl 1) : 3-12

Čo spôsobuje akné?

Vo väčšine prípadov je akné vyvolané hormonálnou zmenou (v puberte, po tehotenstve, počas menštruačného cyklu, niekedy v menopauze).
Príčina je teda predovšetkým hormonálna. To však nie je jediná príčina! Je tiež nutné preskúmať svoje životné prostredie, životný štýl a celkový zdravotný stav, pretože dnes vieme, že k tomuto zdravotnému problému prispieva množstvo faktorov. 

  • Produkciu kožného mazu môže napríklad zvýšiť stres. Naučte sa dychové techniky, pokiaľ ste tak ešte neurobili, aby ste sa okamžite vrátili do stavu pokoja!
  • Slnko zdanlivo spôsobuje, že pupienky vysychajú, ale v skutočnosti sú na chvíľu schované pod kožou a potom sa prejavia s ešte väčšou silou.
  • K hormonálnej nerovnováhe prispieva aj nedostatok spánku.
  • Nevyvážená strava: nedostatok vlákniny, nadbytok cukru, alkohol, priemyselne spracované potraviny atď.
  • Nedostatok hydratácie, telesnej aktivity
  • Nezabúdajte na kozmetiku, ktorú používate: príliš silné alebo nevhodné prípravky na starostlivosť o pleť môžu podporovať vznik akné.

Často sa na tom podieľa viacero faktorov: konzultácia s odborníkom vám pomôže urobiť si jasnejšiu predstavu.
Všimnite si, že príčinou akné môžu byť aj gény, pretože 50 % ľudí s akné má rodičov, ktorí ním trpeli tiež.
 

AD_BIOLOGY-AC_MODELS_WOMAN-BROWN-HAIR-TWO-HANDS_SQUARE_2022 472x472

Ako určiť,
akým typom akné trpíte?

Akné možno rozdeliť podľa viditeľných príznakov na koži, stupňa závažnosti, príčiny alebo veku. Existujú 4 hlavné formy: 

  • retenčné akné, ktoré sa vyznačuje prítomnosťou čiernych bodiek a mikrocýst,
  • zápalové akné, čo je štádium červených pupienkov a bielych pupienkov pri infekcii,
  • zmiešané akné, ktoré je najčastejšou formou akné u dospievajúcich a kombinuje dva vyššie uvedené typy akné,
  • cystické akné, čo je závažná forma akné: pupienok je hlboký, tvrdý a bolestivý na dotyk.

Na stanovenie najvhodnejšieho typu liečby je nevyhnutná diagnóza lekárom. Počas čakania na schôdzku vám pomôžeme určiť, o aký typ akné u vás ide. 

Ako určiť typ akné

Akné na tvári:
prípravky na zmiernenie akné

Liečba sa vždy prispôsobí typu akné a jeho závažnosti, ale aj veku a potrebám konkrétneho človeka. V závislosti od konkrétneho prípadu je možné uplatniť niekoľko prístupov: 

  • Starostlivosť založená na krémoch aplikovaných priamo na kožu 
  • Liečba kombinujúca prípravok pre starostlivosť o pleť a perorálne lieky
  • Špecifickejšia hormonálna liečba: napríklad antikoncepcia pre dospelé ženy

Ak sa chcete dozvedieť viac o rôznych typoch liečby akné, kliknite sem! 

Informácie o liečbe akné na tvári

AD_BIOLOGY-AC_MODELS_WOMAN-CREAM_SQUARE_2022 472x472
AD_HYDRATING_WOMAN-FACE-HANDS_LARGE_SQUARE_2021 472x472

Všetky naše tipy
pre akné na tvári 

Ako spoznáte, že sa pri starostlivosti o oslabenú pleť riadite správnymi radami? Ako spoznáte, že v boji proti akné postupujete správne? Hoci existujú zdanlivo zázračné riešenia propagované na internete, najnovšie tipy kolujúce na sociálnych sieťach a výborné odporúčania susedov, je dobré zastaviť sa a zamyslieť sa, aby ste rozlíšili dobré rady od zlých. Čistenie pleti, pravidelná starostlivosť o pleť, slnko, make-up, strava, hydratácia, rituály, ktoré vám pomôžu s akné lepšie žiť... Čítajte ďalej, pomôžeme vám rozoznať správne rady od tých falošných! 

Naše tipy pre akné

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

POZNÁMKY ODBORNÍKA

Keďže akné sa môže zlepšovať, miznúť a znovu sa objavovať bez varovania, môže sa dostaviť frustrácia a pocit, že liečba nie je dostatočne účinná. Liečba akné však stále prebieha a prípravky sú veľmi účinné. V prvom rade treba mať na pamäti, že treba mať trpezlivosť a vytrvalosť. Na sociálnych sieťach koluje mnoho takzvaných zázračných riešení. Tie však so sebou nesú riziko ďalšieho podráždenia pokožky. Namiesto toho by ste mali postupovať krok za krokom, sledovať liečbu v čase a nesnažiť sa postupovať príliš rýchlo. Koža je živý orgán, je krehká a potrebuje čas!

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

späť na začiatok