AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-ELBOW_LARGE_2021
Obsah

Svrbí to: je to ekzém alebo lupienka?

Všimli ste si červené škvrny alebo malé pľuzgieriky s tekutinou na povrchu pokožky, cítite štiepanie a svrbenie: je čas na úľavu! Ide však pri týchto príznakoch o vzplanutie ekzému alebo o lupienku? Často je ľahké si ich pomýliť, takže aby ste sa vyhli omylom, mali by ste sa poradiť s lekárom. Zatiaľ vám prinášame niekoľko tipov, ako ich rozlíšiť, a ako pokožke lepšie uľaviť.

Kontaktný ekzém a lupienka:
ako ich rozpoznáte?

Kontaktný ekzém a lupienka sú si podobné: na prvý pohľad rovnaké príznaky, rovnaký „neinfekčný“ charakter... Ako ich teda môžete rozlíšiť? Ak ide o kontaktný ekzém, uvidíte rozptýlené červené škvrny s malými pľuzgierikmi a výtokmi. Ak ide o lupienku, červené škvrny sú viditeľne ohraničené, silné a pokryté šupinami (biele šupinky na povrchu pokožky) a nachádzajú sa v dolnej časti chrbta, na pokožke hlavy, lakťoch a kolenách. Lupienka môže postihnúť aj nechty a kĺby.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 473x473

Lupienka sa u mňa objavila na začiatku školského roka v septembri, čo pre mňa bolo veľmi stresujúce obdobie... Myslela som si, že je to ekzém, pretože škvrny vyzerali veľmi podobne. Môj praktický lekár však rýchlo identifikoval lupienku. Po liečbe trvalo niekoľko týždňov, kým príznaky ustúpili.

Clara, 48 rokov.
AD_ATOPIE_WOMAN-SCALP_LARGE_2021

Lupienka:
aké sú príčiny a spúšťače?

Lupienka je spôsobená genetickou predispozíciou – to znamená, že ju často zdedíte vy alebo vaše deti. Lupienka je spôsobená nadmernou a zrýchlenou obnovou najvrchnejšej vrstvy pokožky, epidermis. Častejšie sa vyskytuje v dospievaní alebo u dospelých po 30. roku života. Vzplanutie lupienky je najčastejšie spôsobené spúšťacími faktormi, ako sú únava, stres, emocionálne rozrušenie, podráždenie pokožky alebo nadmerné fajčenie či pitie alkoholu.

Lupienka:
ako ju liečiť?

Lupienku nie je možné vyliečiť. Pri liečbe ide predovšetkým o zlepšenie kvality života pacienta. Lokálne dermokortikoidy ale prinášajú úľavu a umožňujú ochoreniu ustúpiť. Odborníci ich stále častejšie kombinujú s UV žiarením, svetelnou terapiou alebo laserovými sedeniami. Vo všetkých prípadoch o seba dbajte aj mimo fázy vzplanutia: stres je spúšťacím alebo zhoršujúcim faktorom. Mali by ste tiež dbať na upokojenie pokožky a používať zvláčňujúce prípravky, ktoré znižujú jej vysušovanie a tvorbu šupiniek... a spríjemňujú vám život. 

AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-HAND-SHOULDER_LARGE_2021

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Ďalšie informácie 

Ďalšie rady týkajúce sa kontaktného ekzému
 

späť na začiatok